PEAMW12NA-10-USB
DigiKey Part Number
3989-PEAMW12NA-10-USB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMW12NA-10-USB
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
No Load Power Consumption
100mW
Series
Applications
Medical
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.12" L x 1.61" W x 0.94" H (53.8mm x 40.9mm x 23.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.4A