PEAMW12I-10-USB
DigiKey Part Number
3989-PEAMW12I-10-USB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMW12I-10-USB
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
No Load Power Consumption
100mW
Series
Applications
Medical
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Size / Dimension
2.20" L x 1.46" W x 1.26" H (55.9mm x 37.1mm x 32.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.4A