P0915N-FC15BR100K
P0915N-FC15BR100K
P0915N-FC15BR100K
DigiKey Part Number
987-1709-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0915N-FC15BR100K
Description
POT 100K OHM 1/20W PLASTIC LIN
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P0915N-FC15BR100K Models
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
TT Electronics/BI
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)