64YR100KLF
DigiKey Part Number
987-1611-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
64YR100KLF
Description
TRIMMER 100KOHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
64YR100KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)
Tolerance
±10%