VPP24-830
DigiKey Part Number
237-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP24-830
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Detailed Description
Laminated Core 20VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 1.66A, Series 830mA Through Hole
EDA/CAD Models
VPP24-830 Models
Power - Max
20VA
Size / Dimension
57.15mm L x 47.63mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
41.28mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 1.66A, Series 830mA