VPP12-800
DigiKey Part Number
237-1054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP12-800
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6.3V, Series 12.6V Secondary Parallel 1.6A, Series 800mA Through Hole
EDA/CAD Models
VPP12-800 Models
Power - Max
10VA
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.93mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)
Parallel 1.6A, Series 800mA