VPM48-2080
DigiKey Part Number
237-2042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM48-2080
Description
PWR XFMR TOROIDAL 100VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toroidal 100VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 4.16A, Series 2.08A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPM48-2080 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
100VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Type
Toroidal
Size / Dimension
96.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
52.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 4.16A, Series 2.08A