FS12-090-C2
FS12-090-C2
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
FS12-090-C2
DigiKey Part Number
237-1577-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS12-090-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 1.1VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6.3V, Series 12.6V Secondary Parallel 180mA, Series 90mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS12-090-C2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
1.1VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
34.93mm L x 28.58mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
23.80mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6.3V, Series 12.6V
Voltage - Isolation
4200Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 180mA, Series 90mA