L6R12H-090
DigiKey Part Number
364-1263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R12H-090
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
10°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.54" L x 0.95" W x 1.71" H (39.2mm x 24.0mm x 43.5mm)
Voltage - Output
9V
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Current - Output (Max)
1.33A
Standard Number
Power (Watts)
12 W