ICM48-360
DigiKey Part Number
2103-ICM48-360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM48-360
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 36V 48W
Detailed Description
36V 48 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.82" L x 1.77" W x 1.36" H (97.0mm x 45.0mm x 34.5mm)
Voltage - Output
36V
Current - Output (Max)
1.33A
Standard Number
Power (Watts)
48 W