ICM12-240
DigiKey Part Number
2103-ICM12-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM12-240
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.32" L x 1.61" W x 1.24" H (59.0mm x 40.9mm x 31.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
12 W