TK290P60Y,RQ
DigiKey Part Number
TK290P60YRQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TK290P60YRQCT-ND - Cut Tape (CT)
TK290P60YRQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK290P60Y,RQ
Description
MOSFET N-CH 600V 11.5A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 11.5A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK290P60Y,RQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 450µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
730 pF @ 300 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 5.8A, 10V