UCC28C56HQDRQ1
DigiKey Part Number
296-UCC28C56HQDRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-UCC28C56HQDRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-UCC28C56HQDRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCC28C56HQDRQ1
Description
AUTOMOTIVE, 30-V, LOW-POWER CURR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCC28C56HQDRQ1 Models
Category
Frequency - Switching
1MHz
Manufacturer
Texas Instruments
Duty Cycle (Max)
100%
Series
Synchronous Rectifier
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Clock Sync
Yes
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Dead Time Control, Frequency Control, Ramp, Soft Start
Output Type
Transistor Driver
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Function
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Grade
Automotive
Output Configuration
Positive
Qualification
AEC-Q100
Topology
Boost, Buck, Flyback, Forward, SEPIC
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Phases
1
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
15.5V ~ 28V