TPS7A20185PDBVR
DigiKey Part Number
296-TPS7A20185PDBVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7A20185PDBVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7A20185PDBVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A20185PDBVR
Description
IC REG LIN 1.85V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS7A20185PDBVR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2 mA
Digi-Reel®
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA