TPS79501QDRBRQ1
DigiKey Part Number
296-36850-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-36850-1-ND - Cut Tape (CT)
296-36850-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS79501QDRBRQ1
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-SON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 8-SON (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS79501QDRBRQ1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
385 µA
Mfr
PSRR
59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V