TLV1117LV18DCYT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TLV1117LV18DCYT |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-4 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-4 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TLV1117LV18DCYT Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 100 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package SOT-223-4 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA |