TL4050C25QDBZT is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 6,834
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 2,790
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 697
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
SOT-23-3
TL4050C25QDBZT
DigiKey Part Number
TL4050C25QDBZT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4050C25QDBZT
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TL4050C25QDBZT Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
41µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Cathode
65 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%