LP5951MGX-3.3/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LP5951MGX-3.3/NOPB |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC-70-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LP5951MGX-3.3/NOPB Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 55 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 70 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SC-70-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA | Base Product Number |