LP5951MGX-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
296-37617-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-37617-1-ND - Cut Tape (CT)
296-37617-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5951MGX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SC-70-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5
EDA/CAD Models
LP5951MGX-1.8/NOPB Models
PSRR
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA