LP3995ILD-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP3995ILD-1.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP3995ILD-1.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP3995ILD-1.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3995ILD-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (2.92x3.29)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP3995ILD-1.8/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
200 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-WSON (2.92x3.29)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA