LP38842T-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
LP38842T-1.5/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38842T-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO220-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-5
EDA/CAD Models
LP38842T-1.5/NOPB Models
Current - Supply (Max)
40 mA
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-220-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage Dropout (Max)
0.315V @ 1.5A