LMZ23605TZE/NOPB
DigiKey Part Number
296-35357-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35357-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35357-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ23605TZE/NOPB
Description
DC DC CONVERTER 0.8-6V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 6V 5A 6V - 36V Input
EDA/CAD Models
LMZ23605TZE/NOPB Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
92%
Package / Case
TO-PMOD-7, Power Module
Voltage - Input (Min)
6V
Size / Dimension
0.40" L x 0.40" W x 0.17" H (10.2mm x 10.2mm x 4.4mm)
Voltage - Input (Max)
36V