LMR36503MSCERPERQ1
DigiKey Part Number
296-LMR36503MSCERPERQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36503MSCERPERQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36503MSCERPERQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36503MSCERPERQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 300MA 9VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 300mA 9-PowerVFQFN
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
28V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Topology
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
Voltage - Input (Max)
65V