LMR14203XMKDEMO/NOPB
DigiKey Part Number
LMR14203XMKDEMO/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR14203XMKDEMO/NOPB
Description
EVAL BOARD FOR LMR14203
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LMR14203 SIMPLE SWITCHER® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
300mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
4.5V ~ 42V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
1.25MHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LMR14203
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
1.2V