LM3691TL-1.8EV/NOPB
DigiKey Part Number
296-49212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3691TL-1.8EV/NOPB
Description
EVAL BOARD FOR LM3691
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM3691 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
1A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
2.3V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Frequency - Switching
4MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM3691
Voltage - Output
1.8V