LM3150-250EVAL/NOPB
DigiKey Part Number
LM3150-250EVAL/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3150-250EVAL/NOPB
Description
EVAL BOARD FOR LM3150
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM3150 SIMPLE SWITCHER® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
10A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
6V ~ 36V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
250kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LM3150
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
3.3V