F28P559SG8PNARQ1
DigiKey Part Number
296-F28P559SG8PNARQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P559SG8PNARQ1
Description
AUTOMOTIVE 32-BIT C2000 MCU WITH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 512KB (512K x 8) FLASH 80-TQFP (10x10)
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
RAM Size
101K x 8
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Data Converters
A/D 28x12b SAR; D/A 1x12b
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
Core Processor
C28x
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Grade
Automotive
Speed
150MHz