BQ25100BYFPR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 384
Datasheet
Charger IC Lithium Ion/Polymer 6-DSBGA
BQ25100BYFPR
DigiKey Part Number
296-50947-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-50947-1-ND - Cut Tape (CT)
296-50947-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BQ25100BYFPR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BQ25100BYFPR Models
Category
Charge Current - Max
250mA
Manufacturer
Texas Instruments
Battery Pack Voltage
4.284V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Max)
6.45V
Part Status
Active
Interface
USB
Battery Chemistry
Lithium Ion/Polymer
Operating Temperature
-5°C ~ 125°C (TJ)