RT8532-40-0M7
DigiKey Part Number
817-RT8532-40-0M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT8532-40-0M7
Description
VERTICAL 40 A PCB THREE LINE COM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700 µH @ 100 kHz 3 Line Common Mode Choke Through Hole DCR 1.9mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
1.9mOhm
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
600V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Box
Approval Agency
UR
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
2.520" L x 1.654" W (64.00mm x 42.00mm)
Number of Lines
3
Height (Max)
2.638" (67.00mm)
Inductance @ Frequency
700 µH @ 100 kHz