FN9290B-10-06
DigiKey Part Number
817-FN9290B-10-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9290B-10-06
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN9290B-10-06 Models
Category
Switch Features
Switch On-Off
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Features
Front or Rear Side Mount
Connector Style
IEC 320-C14
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.80mm x 47.10mm
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Ingress Protection
IP40
Current Rating - Filter
10A