FN2010N-30-08
DigiKey Part Number
817-2236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2010N-30-08
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 30A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 30 A 250V 250V DC ~ 400Hz Single Stage Threaded Post (M4)
Category
Current
30 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Threaded Post (M4)
Voltage - Rated DC
250V
Inductance
700µH
Voltage - Rated AC
250V