MPT35C1K5J
DigiKey Part Number
1712-MPT35C1K5J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPT35C1K5J
Description
RES 1.5K OHM 5% 35W TO220
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Non-Inductive Thick Film
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.400" L x 0.181" W (10.16mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.760" (19.30mm)