HPCR0819AK1K8ST
DigiKey Part Number
1712-HPCR0819AK1K8STTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-HPCR0819AK1K8STCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPCR0819AK1K8ST
Description
RES 1.8K OHM 10% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kOhms ±10% 2W Through Hole Resistor Axial High Voltage, Non-Inductive Ceramic
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
0/ -800ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.752" L (7.90mm x 19.10mm)