CRGH0603J2K7
DigiKey Part Number
A126407TR-ND - Tape & Reel (TR)
A126407CT-ND - Cut Tape (CT)
A126407DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGH0603J2K7
Description
RES 2.7K OHM 5% 1/5W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 kOhms ±5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRGH0603J2K7 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)