23ESA222MMF50NF
DigiKey Part Number
A105780-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23ESA222MMF50NF
Description
POT 2.2K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.4W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Adjustment Type
User Defined
Series
Temperature Coefficient
5%
Packaging
Bulk
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Carbon
Resistance (Ohms)
2.2k
Termination Style
Solder Lug
Tolerance
±20%
Actuator Type
Flatted
Power (Watts)
0.4W
Actuator Length
1.969" (50.00mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)