ANT-916-HESM
DigiKey Part Number
343-ANT-916-HESM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-HESM
Description
RF ANT 916MHZ HELICAL SM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Helical Solder Surface Mount
EDA/CAD Models
ANT-916-HESM Models
Category
Antenna Type
Helical
VSWR
2
Packaging
Bag
Gain
2.4dBi
Termination
Solder
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.350" (8.90mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Frequency Range
865MHz ~ 965MHz