YFF15PC0G435MT000N
DigiKey Part Number
445-16118-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16118-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16118-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YFF15PC0G435MT000N
Description
CAP FEEDTHRU 4.3UF 20% 4V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.3 µF Feed Through Capacitor 4V 2 A 0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YFF15PC0G435MT000N Models
Category
Voltage - Rated
4V
Manufacturer
TDK
Current
2 A
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insertion Loss
40dB @ 200kHz ~ 1GHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Capacitance
4.3 µF
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.014" (0.35mm)