PCM120T-R50N-D
DigiKey Part Number
495-PCM120T-R50N-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
495-PCM120T-R50N-DCT-ND - Cut Tape (CT)
495-PCM120T-R50N-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM120T-R50N-D
Description
FIXED IND 500NH 50A 0.72 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
500 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 50 A 0.72mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCM120T-R50N-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
58.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.72mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)