MMZ1608Y102BTA00
DigiKey Part Number
445-MMZ1608Y102BTA00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ1608Y102BTA00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MMZ1608Y102BTA00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ1608Y102BTA00
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 400mA 500mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMZ1608Y102BTA00 Models
Category
Current Rating (Max)
400mA
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz