MLZ2012N100LT000
DigiKey Part Number
445-6762-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6762-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6762-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ2012N100LT000
Description
FIXED IND 10UH 500MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Multilayer Inductor 500 mA 300mOhm 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLZ2012N100LT000 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
300mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Saturation (Isat)
110mA