MHF1608BAC182ATD25
DigiKey Part Number
445-MHF1608BAC182ATD25TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MHF1608BAC182ATD25CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MHF1608BAC182ATD25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHF1608BAC182ATD25
Description
FERRITE BEAD 1.8 KOHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kOhms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 250mA 1.4Ohm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
1.4Ohm
Manufacturer
TDK
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
1.8 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Max)
250mA