LGJ7045TS-331MR35-H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1,109
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 2,907
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 370 mA 1.15Ohm Nonstandard
LGJ7045TS-331MR35-H
DigiKey Part Number
445-14995-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14995-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGJ7045TS-331MR35-H
Description
FIXED IND 330UH 370MA 1.15 OHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGJ7045TS-331MR35-H Models
Category
Current - Saturation (Isat)
350mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.15Ohm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)