FK16X5R1H105KN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 11,634
Datasheet
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK16X5R1H105KN006
DigiKey Part Number
FK16X5R1H105KN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16X5R1H105KN006
Description
CAP CER 1UF 50V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FK16X5R1H105KN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)