FG20C0G2A683JNT06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 387
Datasheet
Upgrade
In Stock: 152
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
0.068 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG20C0G2A683JNT06
DigiKey Part Number
445-173283-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173283-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20C0G2A683JNT06
Description
CAP CER 0.068UF 100V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG20C0G2A683JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)