CGA5L1X7R2A475K160AC
DigiKey Part Number
445-CGA5L1X7R2A475K160ACTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-CGA5L1X7R2A475K160ACCT-ND - Cut Tape (CT)
445-CGA5L1X7R2A475K160ACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA5L1X7R2A475K160AC
Description
AUTOMOTIVE GRADE,MLCC,1206,100V4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)