CCT323047-100-16-00
DigiKey Part Number
445-172912-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCT323047-100-16-00
Description
CURR SENSE XFMR 100A CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 A Current Sense Transformer 50/60Hz 285Ohm Chassis Mount
Category
Current Ratio
3000:1
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR)
285Ohm
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.378" L x 1.280" W (35.00mm x 32.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Frequency Range
50/60Hz
Termination Style
Wire Leads with Connector
Type
Non-Invasive (Split Core)
Weight
0.155 lb (70.31 g)
Current Rating (Amps)
100 A