C2012X5R1E106M085AC
DigiKey Part Number
445-14388-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14388-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14388-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X5R1E106M085AC
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2012X5R1E106M085AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)