B82559B2152A027
DigiKey Part Number
495-B82559B2152A027TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82559B2152A027CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82559B2152A027DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559B2152A027
Description
FIXED IND 1.5UH 52.5A 0.46 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 52.5 A 0.46mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
B82559B2152A027 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
67A
DC Resistance (DCR)
0.46mOhm
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.094" L x 1.016" W (27.80mm x 25.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.482" (12.25mm)