B72590T0140L060 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72590T0140L060 |
Description | VARISTOR 23.5V 20A 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 23.5 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72590T0140L060 Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 27.03 V |
Manufacturer TDK | Current - Surge 20 A |
Series | Energy 0.01J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 47 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 14 V | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Maximum DC Volts 16 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 19.98 V | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 23.5 V |