B72530X1140S162
DigiKey Part Number
495-B72530X1140S162TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530X1140S162CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530X1140S162DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530X1140S162
Description
VARISTOR 24.5V 400A 1210
Customer Reference
Detailed Description
24.5 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
27 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
400 A
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
2800 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
22 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
24.5 V